kabel podłączony do gniazda USB w komputerze

Przechowywanie dokumentów

Aplikacja Specfile

Szyfrowanie dysku zewnętrznego

Czy przy pomocy Specfile możliwe jest szyfrowanie dysku zewnętrznego? Tak. Aplikacja szyfrująca dane nie szyfruje jednak całego dysku, a pojedyncze pliki lub foldery, które się na nim znajdują. Oznacza to, że na dysku zewnętrznym możesz przechowywać zarówno poufne dane, jak i te, do których dostępu nie chcesz nikomu zabraniać. Szyfrowanie dysku zewnętrznego – a dokładniej wybranych plików lub folderów – odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku szyfrowania ich na komputerze. Możesz zatem „wrzucić” zaszyfrowany plik/folder na dysk zewnętrzny lub zaszyfrować niezabezpieczone dokumenty bezpośrednio na nośniku pamięci zewnętrznej.

Internauci często pytają jak założyć hasło na folder na pendrivie i czy jest do tego jakaś specjalna, osobna aplikacja. Pendrive to również dysk zewnętrzny. Jeżeli przechowujesz na nim jakieś ważne dokumenty, do których dostępu chcesz bronić, wykorzystaj program do szyfrowania Specfile. Szyfrowanie pendrive wykonuje się dokładnie tak samo, jak w opisanym wyżej przypadku. Wrzucasz na dysk zewnętrzny zaszyfrowane pliki/foldery albo szyfrowanie pendrive odbywa się bezpośrednio na nośniku pamięci. Jak widzisz, aby założyć hasło na folder na pendrivie nie potrzebujesz żadnej dodatkowej aplikacji.

schemat miejsc, w których można przechowywać zaszyfrowane pliki

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Dzięki szyfrowaniu plików możliwe jest także bezpieczne przechowywanie dokumentów online (na przykład na dyskach chmury internetowej albo skrzynkach e-mail). To bardzo wygodna forma przetrzymywania dokumentów, ponieważ masz do nich dostęp wszędzie tam, gdzie jest połączenie z Internetem. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo danych w chmurze zapewnia dopiero ich wcześniejsze zabezpieczenie szyfrem. Dlatego szyfruj dane i korzystaj z wielu zalet dysków online – oprócz wymienionej wcześniej swobody dostępu do dokumentów – także ich fizycznego bezpieczeństwa. Zachęcamy do korzystania z dysków online takich jak Google Drive™, Dropbox czy OneDrive. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo danych w chmurze zależy od Ciebie. Poufność zapewni im tylko wcześniejsze szyfrowanie, dlatego dowiedz się, jak zabezpieczyć folder hasłem w prosty sposób.

Pobierz Aplikację

Pierwsze kroki z aplikacją - czytaj nasz poradnik.

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, wątpliwości lub sugestie - napisz na: kontakt@specfile.pl